Our sporty e-bikes for off-road riding.


Our models for leisure time or when going to work.






All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
We build e-bikes the way we want to ride them ourselves. Without extra charges for things we take for granted. Without compromising on quality and service.
For all those who like to pedal themselves but appreciate a little tailwind on the climbs. Natural, sporty – and surprisingly powerful.
Size S sold out
For all those who like to pedal themselves but appreciate a little tailwind on the climbs. Natural, sporty – and surprisingly powerful.
Size S sold out
The balanced geometry and high-quality suspension ensure precise handling and secure ground contact, even downhill. The compact motor provides finely dosed support, while the integrated battery offers enough range for long tours. High-quality components round off the overall package.
The powerful and lightweight Bosch motor actively supports you on climbs. And ensures that even with more muscle power, you’re not done after the first lap.
Depending on the assistance level, route profile, etc., you can cover over 100 km on one charge. Calculate your range here.
Light, compact and yet powerful, with up to 65 Nm. And with up to four times the support of your pedal power.
With eFRAMER, the quick charger is included as standard. This halves your charging time.
Download the free eBike Flow app from Bosch and use the full potential of your e-bike(more info).
Order the right accessories at the same time and turn your e-bike into your eFRAMER.
All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
You can find eFRAMER e-bikes in over 60 stores throughout Switzerland. A test ride is possible there at any time.
We will personally deliver your new e-bike to a location of your choice in Switzerland. We will set up the e-bike for you and show you how to use the most important components, such as the display.
If your eFRAMER does not fit, you can easily exchange or return it within the first 30 days of delivery (max. 150 km). If you return it, we will refund 100% of the purchase price.
We trust our e-bikes and extend the warranty to a full 4 years. And should a warranty claim ever arise, we will collect your e-bike from your home, repair it and return it to you.
In the first year, you get a bike check worth CHF 59.95 for free. And in the second year, an e-bike service worth CHF 169.95. If wear parts such as tires, brake discs or chain need to be replaced, you will also receive these free of charge.
We are there for you both during and outside opening hours. With our own hotline, live chat and much more.
In exceptional cases, an installed component may deviate from the specification and be replaced with an equivalent component.
| Motor | Bosch Performance Line SX up to max. 60Nm |
|---|---|
| Battery | Bosch 400Wh Compact Tube |
| Display | Bosch System Controller installed in the top tube, with mini remote control on the handlebars, compatible with eBike Flow app |
| Charger | Bosch quick charger 4 Ah |
| Frame | MTB Fully Frame, Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, 100% Carbon |
|---|---|
| Colors | Slate black matt & Jet black gloss |
| Sizes | S=40cm / M=46cm / L=51cm |
| Fork | Suspension fork Rock Shox Recon RL Tapered, 15x110mm, travel 130mm |
|---|---|
| Shock absorber | Shock Rock Shox Deluxe Select+ 190x45mm |
| Rear derailleur | Shimano 12-speed RD-M7100 |
|---|---|
| Shift lever | Shimano 12-speed SL-M7100 |
| Chain | KMC e12 Turbo |
| Cassette | Shimano 12-speed CS-M7100 10-51 |
| Brakes | Shimano M7120 4-piston |
| Brake disks | Shimano SM-RT66 203/180mm |
| Tires | Schwalbe 29×2.40 Nobby Nic HS602 |
|---|
| Front light | The bike is equipped without lights as standard. |
|---|---|
| Rear light | When ordering, you can also order battery lighting (see accessories). |
| Handlebars | Carbon handlebar 800mm 31.8mm Rise 18mm |
|---|---|
| Handlebar stem | Handlebar stem carbon FSA 60mm -12° |
| Grips | Grips Velo VLG-1266 135mm |
| Pedals | The SL is supplied without pedals as standard. When ordering, you can select a pedal which will be supplied fitted (see accessories) |
| Seat post | dropper seat post Exa Form KSP900 Travel 125mm |
| Weight e-bike | 20kg |
|---|---|
| Permitted total weight | 120kg |
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 6.5 to 8.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
The eAlpin SL is equipped without pedals as standard. The concave shape of the pedal surface allows the shoe to sink into the pedal, significantly improving the contact surface. This means that the shoe stays in place as if by itself.
A breakdown? Damage? Theft? Your e-bike is dear to you - and expensive. So every mishap is annoying. It can't always be prevented. But you can insure it. Premium e-bike insurance from Suisse Velo (Helvetia) protects you and your e-bike against theft and damage. Incl. Breakdown assistance and replacement bike.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 8.5 to 10.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
This clipless pedal from Shimano offers the proven SPD functional performance. Thanks to its self-cleaning function, it clogs less than other pedals. The adjustable release hardness allows for individual adjustment. Compatible with all models - Note: eAlpin SL is fitted without pedals as standard!
The TWIST Bottle 590 presents itself in a new design and with improved connection technology - for a guaranteed hold on every ride. The optimized ergonomic design with rounded ends offers greater compatibility with the frame and makes gripping and attaching to the TWIST base even more intuitive. The new lid with self-closing membrane ensures a large water flow and is absolutely leak-proof and drip-free. Thanks to the removable dirt-repellent cap, the mouthpiece remains clean even when hanging on the down tube.
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.