Our sporty e-bikes for off-road riding.


Our models for leisure time or when going to work.






All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
We build e-bikes the way we want to ride them ourselves. Without extra charges for things we take for granted. Without compromising on quality and service.
The perfect choice for demanding trails, long climbs and extended daily stages. With maximum power, 100% carbon and the best components.
The perfect choice for demanding trails, long climbs and extended daily stages. With maximum power, 100% carbon and the best components.
The finely tuned full suspension keeps your bike stable and controlled at all times, even on technical terrain or at high speeds. High-quality components guarantee reliable performance, precise shifting and powerful braking – even under the toughest conditions.
The powerful Bosch motor supports you confidently on every climb, while the generous 800 Wh battery offers sufficient reserves for long tours, many meters of altitude and spontaneous additional loops. Whether steep, rough or far: this fully eMTB is ready.
Depending on the assistance level, route profile, etc., you can manage over 200 km on one charge. Calculate your range here.
You can upgrade your motor via the Bosch app up to a maximum of 100Nm. This gives you four times your pedal power as assistance.
With eFRAMER, the quick charger is included as standard. This halves your charging time.
Download the free eBike Flow app from Bosch and use the full potential of your e-bike(more info).
Order the right accessories at the same time and turn your e-bike into your eFRAMER.
All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
You can find eFRAMER e-bikes in over 60 stores throughout Switzerland. A test ride is possible there at any time.
We will personally deliver your new e-bike to a location of your choice in Switzerland. We will set up the e-bike for you and show you how to use the most important components, such as the display.
If your eFRAMER does not fit, you can easily exchange or return it within the first 30 days of delivery (max. 150 km). If you return it, we will refund 100% of the purchase price.
We trust our e-bikes and extend the warranty to a full 4 years. And should a warranty claim ever arise, we will collect your e-bike from your home, repair it and return it to you.
In the first year, you get a bike check worth CHF 59.95 for free. And in the second year, an e-bike service worth CHF 169.95. If wear parts such as tires, brake discs or chain need to be replaced, you will also receive these free of charge.
We are there for you both during and outside opening hours. With our own hotline, live chat and much more.
In exceptional cases, an installed component may deviate from the specification and be replaced with an equivalent component.
| Motor | Bosch Performance Line CX 85Nm to 100Nm |
|---|---|
| Battery | Bosch 800Wh PowerTube |
| Display | Bosch System operating unit LED controller installed on the handlebars, with Bosch Purion 400 display, compatible with eBike Flow app |
| Charger | Bosch quick charger 4 Ah |
| Frame | MTB Fully frame, Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, 100% Carbon, |
|---|---|
| Colors | Briquette gray semi-matt & signal black gloss |
| Sizes | S=40cm / M=46cm / L=51cm |
| Fork | Suspension fork Rock Shox Psylo Gold RC Tapered, 15x110mm, travel 160mm |
|---|---|
| Shock | Shock Rock Shox Deluxe Select+ 230×62.5mm |
| Rear derailleur | Shimano XT 12-speed RD-M8100 |
|---|---|
| Shift lever | Shimano XT 12-speed SL-M8100 |
| Chain | KMC e12 Turbo |
| Cassette | Shimano XT 12-speed CS-M8100 10-51 |
| Brakes | Shimano XT M8120 4-piston |
| Brake disks | Shimano SM-RT66 203/180mm |
| Tires | Schwalbe 29×2.40 Nobby Nic HS602 |
|---|
| Front light | The bike is equipped without lights as standard |
|---|---|
| Rear light | When ordering, you can also order a permanently installed light connected to the battery (see accessories) |
| Handlebars | Handlebar 780mm 31.8mm Rise 20mm 8° |
|---|---|
| Handlebar stem | Handlebar stem 50mm 6° |
| Grips | Grips Velo VLG-975 135mm |
| Pedals | Flat pedals FP-203ZP |
| Seat post | Exa Form KSP900 Travel 125mm dropper seatpost |
| Weight e-bike | 23.7kg |
|---|---|
| Permitted total weight | 120kg |
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.
This clipless pedal from Shimano offers the proven SPD functional performance. Thanks to its self-cleaning function, it clogs less than other pedals. The adjustable release hardness allows for individual adjustment. Compatible with all models - Note: eAlpin SL is fitted without pedals as standard!
The TWIST Bottle 590 presents itself in a new design and with improved connection technology - for a guaranteed hold on every ride. The optimized ergonomic design with rounded ends offers greater compatibility with the frame and makes gripping and attaching to the TWIST base even more intuitive. The new lid with self-closing membrane ensures a large water flow and is absolutely leak-proof and drip-free. Thanks to the removable dirt-repellent cap, the mouthpiece remains clean even when hanging on the down tube.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 6.5 to 8.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 8.5 to 10.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
A breakdown? Damage? Theft? Your e-bike is dear to you - and expensive. So every mishap is annoying. It can't always be prevented. But you can insure it. Premium e-bike insurance from Suisse Velo (Helvetia) protects you and your e-bike against theft and damage. Incl. Breakdown assistance and replacement bike.
The Bosch ConnectModule is e-bike theft protection with GPS tracker. Integrated e-bike alarm system with signal triggering and push message in the event of theft or serious movement of the e-bike. Incl. Mount and cable. eBike Alarm is included in the purchase price for 12 months after activation. The extension then costs €4.99/month or €39.99/year (in-app purchase).
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.