Our sporty e-bikes for off-road riding.



Our models for leisure time or when going to work.





All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
We build e-bikes the way we want to ride them ourselves. Without extra charges for things we take for granted. Without compromising on quality and service.
Best comfort and safety. An e-city bike for stress-free excursions and trips to the shops or to work.
Best comfort and safety. An e-city bike for stress-free excursions and trips to the shops or to work.
The upright seating position provides a good overview in traffic and relieves strain on the back and wrists. The straightforward, calm riding character conveys safety – even at stop-and-go, at junctions or on narrow roads. The Bosch motor supports you smoothly and comfortably, while the generous 800 Wh battery offers enough range for several days in city traffic.
Fully equipped with lights, mudguards, pannier rack and kickstand, the eCity bike is always ready for action. Comfortable components and puncture-protected tires make every ride relaxing – whatever the weather.
Depending on the assistance level, route profile, etc., you can manage over 200 km on one charge. Calculate your range here.
You can upgrade your motor via the Bosch app up to a maximum of 100Nm. This gives you four times your pedal power as assistance.
With eFRAMER, the quick charger is included as standard. This halves your charging time.
Download the free eBike Flow app from Bosch and use the full potential of your e-bike(more info).
Order the right accessories at the same time and turn your e-bike into your eFRAMER.
All the services listed here are included in the purchase price. This is a unique carefree package that is only available from eFRAMER.
You can find eFRAMER e-bikes in over 60 stores throughout Switzerland. A test ride is possible there at any time.
We will personally deliver your new e-bike to a location of your choice in Switzerland. We will set up the e-bike for you and show you how to use the most important components, such as the display.
If your eFRAMER does not fit, you can easily exchange or return it within the first 30 days of delivery (max. 150 km). If you return it, we will refund 100% of the purchase price.
We trust our e-bikes and extend the warranty to a full 4 years. And should a warranty claim ever arise, we will collect your e-bike from your home, repair it and return it to you.
In the first year, you get a bike check worth CHF 59.95 for free. And in the second year, an e-bike service worth CHF 169.95. If wear parts such as tires, brake discs or chain need to be replaced, you will also receive these free of charge.
We are there for you both during and outside opening hours. With our own hotline, live chat and much more.
In exceptional cases, an installed component may deviate from the specification and be replaced with an equivalent component.
| Motor | Bosch Performance Line CX 85Nm to 100Nm |
|---|---|
| Battery | Bosch 800Wh PowerTube |
| Display | Bosch system control unit LED controller installed on the handlebars, with Bosch Kiox 300 display, compatible with eBike Flow app |
| Charger | Bosch quick charger 4 Ah |
| Frame | Aluminum, Comfort Ride Geometry, Tapered Headtube, Premium Comfort And Safety, Semi-Integrated Carrier, Fully Integrated Battery |
|---|---|
| Colors | Blue black matt & Jet black gloss |
| Sizes | S=45cm / M=50cm / L=55cm |
| Fork | Suspension fork SR Suntour Mobie A32 Tapered, 15x100mm, suspension travel 100mm |
|---|
| Rear derailleur | Shimano XT 12-speed RD-M8100 |
|---|---|
| Shift lever | Shimano 12-speed SL-M6100 |
| Chain | KMC e12 Turbo |
| Cassette | Shimano 12-speed CS-M6100 10-51 |
| Brakes | Shimano MT200 2-piston |
| Brake disks | Shimano SM-RT30 180/160mm |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus 700x50C |
|---|
| Front light | Spanninga Kendo+ 120 Lumen |
|---|---|
| Rear light | Spanninga Glow |
| Handlebars | Handlebar 680mm 31.8mm Rise 20mm 8° |
|---|---|
| Handlebar stem | Handlebar stem adjustable 0-90 |
| Grips | Grips Velo VLG-1266 135mm |
| Pedals | FP-872ZU |
| Weight e-Bike | 30.3kg |
|---|---|
| Permitted total weight | 120kg |
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 8.5 to 10.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
The TWIST Bottle 590 presents itself in a new design and with improved connection technology - for a guaranteed hold on every ride. The optimized ergonomic design with rounded ends offers greater compatibility with the frame and makes gripping and attaching to the TWIST base even more intuitive. The new lid with self-closing membrane ensures a large water flow and is absolutely leak-proof and drip-free. Thanks to the removable dirt-repellent cap, the mouthpiece remains clean even when hanging on the down tube.
This clipless pedal from Shimano offers the proven SPD functional performance. Thanks to its self-cleaning function, it clogs less than other pedals. The adjustable release hardness allows for individual adjustment. Compatible with all models - Note: eAlpin SL is fitted without pedals as standard!
The Bosch ConnectModule is e-bike theft protection with GPS tracker. Integrated e-bike alarm system with signal triggering and push message in the event of theft or serious movement of the e-bike. Incl. Mount and cable. eBike Alarm is included in the purchase price for 12 months after activation. The extension then costs €4.99/month or €39.99/year (in-app purchase).
A breakdown? Damage? Theft? Your e-bike is dear to you - and expensive. So every mishap is annoying. It can't always be prevented. But you can insure it. Premium e-bike insurance from Suisse Velo (Helvetia) protects you and your e-bike against theft and damage. Incl. Breakdown assistance and replacement bike.
Detachable Basil Base M MIK bicycle basket made of fine-mesh metal. 14 liter capacity. With the pre-assembled adapter plate, you can attach this basket to your luggage carrier in 1 second using the integrated MIK system.
The new comfort original - ergonomics proven a million times over. For hand sizes 6.5 to 8.5. Perfect hand ergonomics for noticeably less discomfort. The different texture zones follow the functional zones of the hand when cycling. Plenty of grip and support in the fingertip area, comfort and support in the palm area. Ergonomic wings protect against bending of the wrist and possible carpal tunnel syndrome.
You select your accessories directly at the time of purchase. Everything you order is supplied ready assembled.